sobota, 9 czerwca 2012

Jak szydełkować okienka ? - Poradniczek

Szydełkowanie okienkami jest bardzo proste. Musimy wiedzieć zaledwie jak robi się: łańcuszek (chain) i słupek (double crochet) oraz oczko ścisłe (slip stitch).

Tutaj opisuję metodę rządek nad rządkiem, ale szydełkowanie okienkami można wykonywać również na około.Okienko składa się z boczków i wypełnienia lub mamy okienko puste.

Okienko puste: słupek - 2 oczka łańcuszka - słupek = formuje się puste okienko - dalej robimy 2 oczka łańcuszka- słupek= formuje się drugie puste okienko

Zauważamy, iż słupek jest ścianką wspólną dla dwóch okienek, które graniczą ze sobą.

Okienko pełne: słupek- słupek, słupek-słupek= formuje się pełne okienko-dalej robimy słupek, słupek-słupek= formuje się drugie pełne okienko

Zauważamy, iż pełne okienko składa się z dwóch granicznych słupków na krańcach i z dwóch słupków w środku.


Jak zrobić okienko krańcowe puste?

Okienko krańcowe to 5 oczek łańcuszka. Zakręcając do nowego rzędu na takim krańcowym oczku pustym wbijamy się w 3 oczko łańcuszka i formuje nam się ładne kwadratowe oczko.

Jak zmniejszyć liczbę okienek w następnym rzędzie?

Okienka zmniejszymy poruszając się oczkami ścisłymi, które przerabiamy przez oczka naszych okienek aż do momentu, kiedy chcemy zrobić nowe okienko. Wtedy robimy 3 oczka łańcuszka i słupek, słupek i 3 oczka łańcuszka (okienko pełne) lub 5 oczek łańcuszka i słupek w 3 następne oczko.

Jak dodać puste okienko na końcu?

Robimy słupek potrójnie nawijany (nawijamy 3 razy na szydełko) i przerabiamy go, tworząc kratkę, w 3 oczko łańcuszka z poprzedniego okienka pustego lub  w ostatni słupek z poprzedniego okienka pełnego.

UWAGA:
Możemy również spotkać się z okienkami, które składały będą się zaledwie z jednego słupka wypełniającego w przypadku okienka zamkniętego, a okienko puste korespondującą wyglądać będzie: słupek 1 oczko łańcuszka, słupek. Liczbę oczek łańcuszka do okienka końcowego lub początkowego wtedy również zmniejszyć trzeba o 1 oczko łańcuszka.

LACET / WACHLARZYKOWE OKIENKO:

3 oczka łańcuszka, omiń 2 oczka, półsłupek w 3 oczko, 3 oczka łańcuszka,omiń 2 oczka, słupek w 3 oczko i mamy jedno okienko wachlarzykowe.

Początkowe okienko wachlarzykowe: 6 oczek łańcuszka, omiń 2 oczka, półsłupek w 3 oczko, 3 oczka łańcuszka, omiń 2 oczka i słupek w kolejne.

Ogólnie chodzi o to, abyśmy uzyskali oczko, którego środek wygląda jak literka V.

_____________________________________________________________

Jak projektować wzory do szydełkowania okienkami? Otóż, projektowanie wzorów szydełkowych dla metody okienkowej jest bardzo proste. Wystarczy kartka papieru w kratkę. Możemy użyć również graficznych programów komputerowych. Zamalowana kratka będzie okienkiem pełnym a pusta kratka pustym. Najlepiej zacząć od projektowania prostych wzorów, jak na przykład taka szydełkowa sowa. Wtedy z pewnością się nie zniechęcimy i zaprojektujemy wiele ciekawych wzorów.

_____________________________________________________________

Mam nadzieję, że przyda się ten mój samouczek metody okienkowej czy też siatkowej i powstaną śliczne prace:) Wiele osób metodę tę nazywa również szydełkowym filetem. Życzę więc miłego filetowania:)

PEACE
9 komentarzy:

 1. Muszę Ci się przyznać, ze wzięłam się w końcu na szydełkowanie podkładek...oj opornie mi to idzie. Korzystam jednak z Twojego poradnika (kiedyś w komentarzu zostawiłaś mi całą litanię jak zrobić podkładki) i mam nadzieję, że aż tak wielki bubel to nie wyjdzie ;) Fajnie, że dodałaś też video tutoriale, bo ja jako początkująca czasem do nich zaglądam co by utrwalić. Szczególnie, że nie szydełkuję codziennie...Uciekam modzić :) Pozdrowionka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętam tę litanię:D Spokojnie, na pewno wyjdą ładnie:) Jak skończysz, to się nie zapomnij pochwalić:))

   Bardzo się cieszę, że Ci pomogłam video tutorialami i że Ci się przydaje poradnik:D

   Buziaki kochana:)

   Usuń
  2. Chociaż nie informuję to często zaglądam do Twoich poradników :) Tzn tak często jak próbuję coś na szydełku zrobić...eh człowiek czym starszy tym trudniej coś do głowy wbić :)

   Usuń
  3. O rany:) Bardzo mi jest miło!:))

   Usuń
 2. Dziękuję za naukę.Przyda się. Pozdrawiam Maria

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo proszę:) Cała przyjemność po mojej stronie.

   Pozdrowienia!:))

   Usuń
 3. Bardzo, bardzo się cieszę, że do Ciebie trafiłam. Od dawna chciałam nauczyć się szydełkowego filetu, ale bez skutku. Największy problem pojawił się z bocznymi kratkami. Dziękuję bardzo za kurs. Na pewno skorzystam. Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te boczne kratki są rzeczywiście zamotane trochę, ale chyba najgorsze jest dodawanie większej ilości okienek po obu stronach robótki. Muszę i o tym czasem napisać. cieszę się bardzo, że ten podstawowy poradniczek Ci się przyda:)

   Pozdrowienia!:))

   Usuń